Stegna

Stegna położona jest na Mierzei Wiślanej. Miejscowość popularna jest szczególnie wśród rodzin oraz seniorów, z powodu szlaków wędrownych oraz pięknych piaszczystych plaż. Stegna jest również atrakcyjną miejscowością z powodu wielu zabytków.

Stegna leży na Żuławach Wiślanych w rejonie Mierzei nad Zatoką Gdańską. To mała miejscowość rybacka niegdyś leżąca na szlaku prowadzącym do Królewca. Wydawałoby się, że ta mała niepozorna wieś jest miejscem mało atrakcyjnym turystycznie – nic bardziej mylnego! Usytuowana w biskim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana, zapewnia swoim gościom piękne widoki. Dobra infrastruktura turystyki aktywnej – ścieżki nordic walking, liczne leśne szlaki piesze i rowerowe, campingi, domy wypoczynkowe i pensjonaty – zachęca do spędzania tu urlopów wypoczynkowych i wczasów rehabilitacyjnych dla seniorów oraz rencistów. Ponadto dla amatorów spokojniejszego wypoczynku co roku odbywa się tu, w miejscowym XVII-wiecznym zabytkowym kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, Międzynarodowy Festiwal Organowy. Na terenie Stegny znajduje się też inny zabytek – stacja węzłowa kolei wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej, funkcjonującej od 1905 roku aż do dziś. Obecnie koleją tą można dojechać ze stacji Stegna Gdańska do miejscowości Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa lub Mikoszewa. Okolice tej malowniczej miejscowości są niemniej interesujące i warte zwiedzenia. Oprócz wspomnianych wyżej szlaków turystycznych na wschód od Stegny znajduje obiekt martyrologii polskiej – dawny obóz koncentracyjny Stutthof – częsty kierunek wycieczek turystów-senorów. W pobliskiej Rybinie można podziwiać mosty zwodzone. Jak widać, Stegna to świetna baza wypadowa dla wycieczek bliższych, ciekawej formy zwiedzania dla seniorów – jak na przykład do wspomnianej Rybiny czy Nowego Dworu Gdańskiego czy Sztutowa, jak i do Krynicy Morskiej, Gdańska i Malborka.

Klimat

Klimat Stegny jest wręcz identyczny do panującego w niedalekiej Krynicy Morskiej. Typ nadmorski – o małych różnicach temperatur, stabilny, ale bodźcujący wczasowiczów wiecznie wiejącym wiatrem i szumem Bałtyku. Idealne warunki do wypoczynku zarówno emerytów i rencistów szukających sposobu na aktywizację, jak i dla aktywnych wczasowiczów nieumiejących bezczynnie leżeć na plaży. Mimo, że klimat polskiego Bałtyku nie jest stały i ciepły jak nad Morzem Śródziemnym, ale ma wiele zalet. Duża zawartość jodu w powietrzu, znienawidzone prze niektórych wieczny wiatr – to wszystko hartuje nasz organizm. Leniwy wypoczynek w ciepłych kurortach europejskich czy światowych rozleniwia także naszą odporność – natomiast tydzień nad polskim morzem wręcz przeciwnie.

Nordic Walking

Nordic walking, zwany też marszem z kijkami to aktywność fizyczna wywodząca się ze Skandynawii. Jej charakterystyczną cechą jest wykorzystanie naturalnej czynności – chodzenia – wspomaganego pracą specjalnych kijków. Takie połączenie aktywuje większą ilość mięśni niż zwykły chód, przy równoczesnym odciążeniu stawów. Dzięki temu można sposób spokojny i systematyczny dbać o swoją sprawność fizyczną, bądź do niej powracać. Dlatego jest to dyscyplina idealna dla seniorów ale też i dla osób po kontuzjach kolan czy bioder, lubiących aktywne spędzać czas. Nordic walking można uprawiać praktycznie wszędzie – w domu czy podczas wakacji, urlopu. Idealnym miejscem na taki marsz jest las, w którym otacza nas cisza, spokój i czysta natura. Oprócz korzystnego podłoża motywującego do uważnego podnoszenia nóg i amortyzującego obciążenia mamy możliwość korzystania z naturalnej aromaterapii. Świeże powietrze wzbogacone o zapach drzew jest idealną metodą na ukojenie nerwów, dotlenienie organizmu oraz pełne zrelaksowanie ciała i umysłu. Lasy okolic Stegny Gdańskiej są lasami sosnowymi, wybitnie bogatymi jeśli chodzi o walory alternatywnych terapii, aromaterapii. Powietrze z naturalnym aromatem sosny, delikatna bryza morska, do tego piękne widoki i las to idealne miejsce na aktywny wypoczynek dla dojrzałych wczasowiczów ceniących spokój i zdrowy styl życia. Podczas marszu z kijami w lesie Stegny, możemy oddychać głębiej, a oczy nacieszyć pięknymi widokami, prowadząc do pełnego zrelaksowania i rozluźnienia całego ciała.